Autenticita je kľúčom k pokladu skrytého v nás
S autenticitou dokážeme lepšie realizovať svoj plný potenciál a inšpirovať životy iných.

„Najautentickejšia vec na nás je naša schopnosť tvoriť, prekonávať, zotrvať, transformovať sa, milovať a byť väčší ako naše utrpenie“.
Ben Okri
O negatívnej, až toxickej projekcii sa rozpráva a píše veľmi často. Tento druh projekcie spôsobuje totiž veľa negatívnych emócií a nedorozumení.
Toxická projekcia môže napríklad spôsobiť to, že nemáme radi niekoho, kto má negatívne vlastnosti podobné tým našim, pretože ich sami v sebe popierame.
Horší druh projekcie nastáva vtedy, keď vidíme v niekom aj to, čo v ňom nie je. Jednoducho povedané, súdime iného podľa seba. V tomto prípade je zásadným krokom dokázať dobre posúdiť najskôr seba, aby sme správne dokázali posúdiť aj niekoho iného.
Rozlíšenie znamená – uvedomovanie si svojej negatívnej projekcie, aby sme pochopili, že spôsob ako niekoho vnímame nemá s charakterovými vlastnosťami iného človeka nič spoločné.
Ak projektujeme, môžeme napríklad začať niekoho upodozrievať z klamstva alebo podvádzania, avšak v skutočnosti podvádzame my sami.
Projektovanie vlastného tieňa na iných nastáva vtedy, keď sa dobre „nepoznáme“ a nedokážeme sa s niečím stotožniť. Tu môže ísť aj o dobré vlastnosti, ktoré vidíme v niekom inom, a tak začneme na neho žiarliť. Pravdou je, že mnoho ľudí samých seba nedokáže dobre posúdiť a tak si svoje schopnosti a prednosti ani neuvedomujú.
"Keď začnete žiť hlbšie od srdca, zrkadlo sa stáva jasnejším a čistejším."
Rumi
Liekom proti projekcii je autentickosť. Autentickosťou sa približujeme k najvyššej forme duchovnosti a k pravde.
Keď sme autentickí, sme ochotní riskovať, že nás ostatní budú vidieť takých, akí skutočne sme, aj s našimi tieňmi a temnými stránkami. Pomocou autenticity potom dokážeme aj druhých vidieť a akceptovať takých, akí v skutočnosti sú.
Cesta k autentickému životu sa zo začiatku môže javiť neľahká. Avšak táto cesta je veľkým krokom ako začať milovať nielen seba, ale aj ostatných.
Vzťahy a interakcie, ktoré si potom vytvárame nám umožnia seba-reflexiu. Podľa mojich skúseností je ochota podstúpiť toto riziko založená na láske k sebe aj k druhým, čo vytvára vzťahy, z ktorých sa dokážeme veľa naučiť.
„Pravda je, že spolupatričnosť začína seba-prijatím. Úroveň vašej spolupatričnosti v skutočnosti nikdy nemôže byť väčšia ako úroveň vášho seba-prijatia, pretože viera, že ste dostačujúci, vám dodáva odvahu byť autentickými, zraniteľnými a nedokonalými.“
Brene Brown
Individuácia a rozlišovanie
Individuácia je proces, pomocou ktorého transformujeme svoje vlastné, autentické „ja“.
Ak si budeme formovať svoje autentické ja, umožní nám to prelomiť nezdravé návyky, ktoré sa v nás mohli formovať z generácie na generáciu. (depresia, závislosť, podceňovanie, odsudzovanie).
Všetkým týmto „návykom“ sme sa nevedome mohli učiť už od detstva. A ako som už v jednom zo svojich článkov spomínala - pokúšala som sa vziať si od rodičov tie najlepšie vlastnosti, ktoré som pokladala za prínosné. A naopak tie, ktoré sa mi nepáčili som sa snažila v sebe vylepšiť, alebo sa im „neučiť“.
Ak ste vyrastali pri otcovi, ktorý nemal s ničím trpezlivosť a vybuchoval hnevom, mohli ste vidieť, že takýmto prístupom si vyrábal problémy. A tak sa v budúcnosti takémuto opakovanému návyku pokúsite vyhnúť.
Ak ste mali príliš empatickú a nápomocnú matku všimli ste si, že ju ľudia často využívali. Preto sa z takéhoto správania poučíte, aby ste neopakovali tu istú chybu.
A aby sme to vzali aj z opačnej strany, čo sa týka dobrých vlastností, ktoré vidíme v niekom inom...
Ak sa dokážeme prijať so svojimi nedostatkami aj prednosťami, dokážete na nich popracovať tak, že prestanete iným závidieť či projektovať na nich svoje neistoty. Namiesto toho budete seba vnímať ako jedinečnú bytosť. A ak sa takto dokážete vnímať, nebudete v iných vidieť žiadnu hrozbu či konkurenciu.
Treba si uvedomiť, že naša individualita je to, čo tvorí tento svet a našu úlohu v ňom. Každý z nás je teda v tomto svete potrebný a pomáha vytvárať jeho diverzitu. V tom je tá krása.
A čo sa týka tej „nedokonalosti“, ono aj tu veľmi záleží od uhla pohľadu. To, čo je niekým považované za nedokonalé, môže pre iného znamenať jedinečnosť a ideál, zvláštnosť. Môže to byť niečo, vďaka čomu budete vytŕčať z davu.
Príroda by o tom mohla veľa rozprávať.
Individuácia a autenticita vám umožnia vybudovať si život, ktorý je v súlade s vašimi vlastnými hodnotami a snami. A nie naopak s tým, čo nám napríklad „vnútia“ rodičia, sociálne média a trendy.
Alebo je na mieste sa spýtať:
„Ako dlho sa dá nosiť maska predstierania a hrania sa na niečo, čím nie som?“
Ono každé seba-klamstvo raz vyjde na povrch a čím dlhšie predstierame, tým viac predlžujeme svoje nezdar a utrpenie.
Pozitívna projekcia, transformácia a vnútorné bohatstvo
Ak začneme žiť autenticky, dokážeme vidieť v iných aj to, čo oni sami nie sú schopní na sebe vnímať, alebo aspoň zatiaľ. Je to akási schopnosť vidieť v niekom potenciál.
A povedzme si úprimne, koľkým z nás dobre padne ak v naše schopnosti niekto verí, alebo nás podporí.
Pravdou je, že mnohí ľudia, ktorí majú nízke sebavedomie, alebo nežijú autenticky bývajú aj k druhým často veľmi kritickí.
Veď si to všimnite napríklad na pracovisku. Ľudia sú skorej karhaní za chyby, ako pochválení za to, čo urobili dobre.
Koľko krát si mnohí z nás povedali: „Pri toľkých veciach, čo som urobil dobre, vám ako naschvál niekto bude vyčítať iba občasnú chybu“?
A vám sa to samozrejme nezdá fér!
Bez pochvaly, vyjadrenia vďaky, či uznania dobrej vlastnosti sa potom stráca aj motivácia pracovať ďalej. Najhoršie je, keď sa potom začneme vnímať príliš kriticky a začneme kaziť aj veci, ktoré by sme normálne urobili dobre. Presne tu hrá rolu tá toxická projekcia, ktorú niekto projektuje na vás. A vy jej začnete veriť!
Naopak sila pozitívnej projekcie dokáže byť ohromná!
Ak si človek začne uvedomovať svoj potenciál, prirodzene tým inšpiruje aj svoje okolie. Je to akoby ste vytvárali vlny na hladine jazera, ktoré budú zasahovať všetko, čo im príde do cesty.
Viera v seba a vo svoje schopnosti totiž veľmi ovplyvňuje naše správanie aj kroky, ktoré podnikáme.
S pozitívne naladenými ľuďmi sa potom spolupracuje oveľa lepšie a efektívnejšie. A to platí nielen v pracovnom, ale aj v osobnom živote.
Vaše vyššie vibrácie veľmi začnú ovplyvňovať sled udalostí, ktoré sa dajú do pohybu.
Jungov autor – Robert Johnson nazval ľudský potenciál „vnútorným zlatom“.
„Vnútorné zlato je najvyššou hodnotou v ľudskej psychike. Je to naša duša, Ja, najvnútornejšia časť našej bytosti. Sme to my v tom najlepšom. Náš dvadsaťštyri karátový dar pre nás samých. Každý má vnútorné zlato. Nie je vytvorené, ale musí byť objavené.“
Psychológ David Richo prirovnal naše vnútorné zlato k pozitívnemu tieňu.
„Integrácia pozitívneho tieňa znamená uznať náš vlastný nevyužitý potenciál za úctu, ktorú máme voči ostatným. Začneme uznávať a uvoľňovať zo svojho vnútra práve tie talenty a vlastnosti, ktoré sme obdivovali na iných.“
K objaveniu a čerpaniu zo svojho vnútorného zlata je potrebné zaujať správny postoj ako vnímame ostatných a ako z tohto vnímania následne konáme.
Jednoducho povedané, ak na niekom vidíte vlastnosti, ktoré obdivujete a myslíte si, že ich nemáte, pokúste sa svoju závisť pretvoriť v inšpiráciu.
Predstavte si, aké by to bolo, keby ste túto kvalitu stelesnili vo svojej práci, vzťahoch a v postojoch?
Správne vnímanie a práca so sebou vyžaduje trpezlivosť. Nazvala by som ju akýmsi procesom alchýmie, ktorý som opísala v inom článku. Verím, že po jeho prečítaní by vám to mohlo trochu viac „nasmerovať svetlo“ na to, čo sa tu snažím popísať.
Autenticita a pozitívna projekcia v intímnom vzťahu
C. G Jung vnímal vzťahy ako mocný spúšťač pre individualizáciu, takzvaný proces transformácie v celistvú a integrovanú osobnosť. Zaoberaním sa výzvami intimity a konfrontáciou so svojím tieňom môžeme nielen zlepšiť naše vzťahy, ale sa aj vydať na cestu hlbokého osobného rastu.
Ak sa oba partneri zaviažu tomuto procesu, dokážu v sebe simultánne vnímať svoj osobný rast. Inak povedané, spoznajú a nájdu svoju celistvosť v sebe samých.
Najkrajšie na celej veci je, že sa počas tohto procesu naučia milovať jeden druhého takých akí sú vo svojej jedinečnosti.
Pravdou je, že v živote nám mnohé stretnutia dokážu odzrkadliť všetky možné zákutia našej psychiky, tieňov a talentov. Avšak človek, ktorý s vami zostáva počas vášho najväčšieho prerodu a dokáže vás prijať i vo vašich „najhorších temnotách“ je „ten“ partner, ktorý do vášho života patrí. V takomto vzťahu sa buduje dôvera a vzájomný rešpekt.
„Nemôžeme nič zmeniť, kým to neprijmeme. Odsúdenie neoslobodzuje, ale utláča.“
„Nemôžem nikoho milovať ak sa sám nenávidím“
C.G.Jung
Ak zvládneme svoj proces individuácie a začíname žiť autenticky, vidíme druhých takých, akí naozaj sú. Bez projekcie. A ak ich dokážeme prijať takých akí sú, dokážeme ich aj naozaj milovať, pretože sme sa naučili prijať a milovať aj seba.
„Žena si čoraz viac uvedomuje, že len láska jej môže dať plnú dôležitosť, rovnako ako muž začína zisťovať, že iba duch môže dať jeho životu najvyšší zmysel. Zásadne teda obaja hľadajú psychický vzťah k tomu druhému, pretože láska potrebuje na svoje naplnenie ducha a duch lásku.“
C.G. Jung
Zdroj: https://appliedjung.com/towards-authenticity/
Zdroj: https://scottjeffrey.com/psychological-projection/#Discovering_Your_Inner_Gold
Zdroj obrázkov: Canva