Choď na obsah Choď na menu
 


Čo je dôvodom, že vás niektorí ľudia nemajú radi?

Nenávidieť je pre niektorých ľahšie, ako milovať. Prečo je to tak?

article preview

Určite ste sa už niekedy sami seba v živote pýtali, prečo je medzi ľuďmi toľko nenávisti?

Zdá sa, že nenávisť sa šíri ľahšie, než dobré slovo či prajnosť. Niektorí ľudia sa vďaka schopnosti nenávidieť cítia dôležití. Iní sa pravdepodobne cítia dobre len vtedy, keď ubližujú iným. Nenávisť je vlastne akousi formou popierania a ospravedlnenia.

Prečo?

Pretože ubližovať druhým nevyžaduje žiadne úsilie ani vedomosti. Je ľahšie ihneď nenávidieť, než sa snažiť pochopiť, či pokúsiť sa nazrieť aj do seba.

Možno si poviete: „nenávidím, pretože tento človek mi ublížil“!

čiže máte k svojmu postoju aj ospravedlnenie.

Lenže niektorí ľudia nenávidia aj vtedy, keď na to nemajú zjavný dôvod. Teda aspoň nie taký, o ktorom by ste vedeli.

A vtedy sa môžete pýtať a rozmýšľať, čo ste danému človeku urobili, že k vám prechováva taký odpor? Ak sa vám niečo podobného stalo alebo deje, vedzte, že to nie je vaša chyba!

Kedysi dávnejšie ma trápili podobné veci, alebo ako sa vraví, človek musí na niečo dozrieť, aby pochopil, že to nie je o vás!

A ako to viem?

Keď sami o sebe viete, kým ste, pochopíte, že negatívne hodnotenie toho, ako vás vnímajú iní, nemá nič spoločného s vami, zato však ukazuje veľa o človeku, ktorý vás takto hodnotí.

 

Ľudia ťa nenávidia z 3 dôvodov.

1) Nenávidia sa

2) Chcú byť tebou

3) Vidia ťa ako hrozbu

Keď sa máš rád, nie si schopný nikoho nenávidieť bez ohľadu na to, čo urobil.

Tony Gaskins

 

Vyrastala som v rodine, kde nás učili slušnému správaniu. Učili nás slušne sa správať aj k ľuďom, ktorí sú neslušní. Pozdrav, odzdravenie a poďakovanie bolo pre nás samozrejmosťou. Neodnaučili sme sa to ani v dospelosti. V dospelosti sa skôr naučíte pri stretnutí s grobianom - taktnému správaniu.

pozdrav_cez_zivy_plot.png

A čo sa týka taktu, kdesi som raz čítala pekné vysvetlenie k tomu, čo toto slovo vyjadruje:

 

„takt je spôsob, ako niekoho poslať do prd..e s tým, že sa na ten výlet bude ešte aj tešiť“

 

Ale poďme pekne po poriadku.

Niekoľko dôvodov, prečo vás niekto neznáša

Dôvody, prečo vás niekto začne neznášať bez zjavnej príčiny nemá často nič spoločného s vami. Títo ľudia svojim postojom ukazujú, aké majú pocity sami zo seba. Je to o tom, ako sa oni sami seba vnímajú. To, že ste sa im do cesty priplietli vy, im iba pripomína to, čo nemajú radi v sebe.

Dôvodmi nenávisti často býva závisť, predsudky, projekcia alebo čisté nedorozumenie.

Prečo chcem o tom písať?

Pretože často krát vidím, ako si dobrí ľudia zahrabávajú hlavu do piesku za ľudí, ktorí si ich výčitky svedomia (či neurobili niečo zlé) vôbec nezaslúžia.

Preto sa budem snažiť poukázať na to, prečo by to aj vás (ak je to aj váš problém) nemalo vôbec trápiť.

Pozrime sa teda na to, čo ich zožiera:

Žiarlivosť a závisť

Ľudia sú od prírody závistliví a žiarliví. Problém je v tom, že niektorí sa tým nechajú pohltiť oveľa viac, akoby sa patrilo. Ich nenávistný postoj ku vám teda naznačuje, že máte niečo, čo by aj oni radi mali. A keďže sa namiesto toho, aby sa nechali motivovať nedokážu správať inak, utiahnu sa k jednoduchšiemu riešeniu. Začnú vás nenávidieť.

Z vlastnej skúsenosti viem, že v tomto prípade je úplne jedno, že sa k nim správate pekne a ani sa nad nich nevyvyšujete. Keď si raz chce niekto o vás vytvoriť negatívny obraz, nič mu v tom nezabráni. A vy s tým naozaj nič nespravíte.

Ak sa vám v živote darí, očakávajte, že vás niektorí ľudia budú nenávidieť, pretože im pripomínate ich vlastné zlyhania.

zavistliva_kamaratka_sleduje_kamaratku.png

Negativitafrustrácia potrebujú spoločnosť; takíto ľudia sa potrebujú obklopovať sebe podobnými, aby sa pri svojom ponosovaní jeden druhému cítili lepšie.

Ak sa v takejto spoločnosti náhodou ocitnete medzi nimi, budú sa vás snažiť z kolektívu vypudiť, pretože im pripomínate ich zlyhania. Niekedy stačí aj to, že sa k ich negatívnej nálade nepridáte.

Áno, niektorých ľudí bude dráždiť aj váš správny postoj, či dobrá nálada. A tak sa vám ju budú snažiť pokaziť.

Je teda celkom prirodzené, že ani vy sa v takej spoločnosti nebudete cítiť zrovna najlepšie. Pretože povedzme si na rovinu, komu by sa páčilo v spoločnosti ľudí, ktorých cieľom je stiahnuť vás dolu?

A tu sa dostávame k ďalšiemu bodu:

Nedorozumenie a nesprávny úsudok

Ak sa v nejakej spoločnosti ľudí necítite dobre, tak ju samozrejme prestanete vyhľadávať. To však neznamená, že sa nad niekoho povyšujete. Ak vás dobre vychovali, viete byť taktní. To môže znamenať aj to, že napriek rozdielnym názorom alebo postojom dokážete aj tak iných akceptovať. Rozdiel je len v tom, že si od týchto negatívnych ľudí budete držať zdravý odstup. Oni to však pochopia tak, že ste namyslený alebo arogantný.

Tu poukážem na spomenutý nedostatok „vedomosti“ o vás. Tu platí o týchto ľuďoch známe:

„Čo neviem, to si domyslím...“ alebo „podľa seba, súdim teba...“

A z toho sa začnú šíriť nepodložené klebety, ktorých cieľom je jediné:

zas vám iba poškodiť!

Dostávate veľa pozornosti od iných

V tomto prípade nastáva úplne opačná situácia. Zatiaľ, čo vás niektorí nenávidia, iných to ku vám bude naopak priťahovať. Ak začnete priťahovať všetku pozornosť, očakávajte, že niektorí ľudia z toho budú nešťastní, a začnú vás nenávidieť ešte viac.

Tu už to začne byť aj trošku smiešne.

PS: ak sa z toho začnete smiať, ste na dobrej ceste nerobiť si starosti.

Myslia si, že si nezaslúžite byť tam, kde ste

Pretože, ako je možné, keď ste taký namyslený a zlý, tak dostávate toľko pozornosti?

A ak ste teda taký šťastný človek, tak máte zjavne jednoduchý život.

muz_lezi_na_trave.png

Tu zlyháva hlbší náhľad a porozmýšľanie nad tým, že človek sa k svojmu postoju a prosperite musí nejak dopracovať. Z tých nenávistných ľudí len málokto tuší, že za výsledkom vášho úspechu je skrytá aj práca. A keďže vás lepšie nepoznajú, a ani sa o to nepokúsia, je pre nich jednoduchšie vás začať nenávidieť – vlastne za nič.

Tu sa môžete stretnúť aj s nedostatkom empatie, že napríklad aj vy, môžete mať v živote určité prekážky alebo nezdary, len ich nepotrebujete vešať iným na nos.

Psychologická projekcia a šikanovanie

Ako som už spomenula, že ľudia svojim nenávistným postojom často prejavujú svoje pocity o sebe, tak vedzte, že sa týchto pocitov budú chcieť zbaviť.

psychologicka_projekcia_infografika.png

Psychologická projekcia je formu obranného mechanizmu, keď sa človek chce zbaviť neželaných pocitov tak, že ich začne premietať na niekoho iného.

Nenávistní ľudia si za svoj terč často vyberajú ľudí, ktorí sú naopak silní a nie slabosi!

Výskumy preukázali, že terčom šikanovania sa často stávajú jedinci s vysoko rozvinutú empatiou a citlivosťou k druhým. Títo ľudia často mávajú vysoký stupeň vnímavosti, správne nastavené morálne hodnoty, dobre vyvinutú integritu, silný zmysel pre spravodlivosť.

sikana_na_pracovisku.png

Empatickí ľudia mávajú nízky sklon k násiliu a snažia sa vyriešiť konflikt bez zbytočných útokov a argumentov. Šikanovaní ľudia sú často nezávislí, sebestační jedinci, ktorí sa nejakým spôsobom odlišujú od ostatných. Skutočne slabí ľudia (tyrani) si tieto charakteristické znaky často, mylne zamieňajú so slabosťou.

Násilníci majú za cieľ spôsobiť šikanovanej osobe skôr to psychické zranenie ako fyzické.

Prečo?

nahnevany_clovek_sa_snazi_udriet_nieco_kamenom.png

Pretože nenávisť, ktorú takto prejavujú voči inej osobe, je v skutočnosti nenávisťou, ktorú cítia k sebe. Tá pramení z nedostatku sebaúcty.

Nedostatok sebaúcty ľudí často dovedie k tomu „najprimitívnejšiemu“ kroku a správaniu. Šikana dávno nepatrí iba k školským odchýlkam v správaní medzi deťmi. Často sa vyskytuje aj medzi dospelými. K šikane sa neradia iba fyzické útoky, ale aj isté formy komunikácie a správanie, ktoré spôsobuje inej osobe nepríjemnosti.

Ak máte pocit, že zrazu musíte obhajovať svoj postoj aj vtedy, keď je to vaše prirodzené právo, alebo vás niekto svojimi slovnými tvrdeniami uráža, či inak snaží ovplyvniť vaše rozhodnutie, je na čase si stanoviť hranice.

A k tým patrí napríklad aj ten takt, ktorý som spomenula na začiatku.

A keďže opakovanie je matkou múdrosti, tak si to zopakujeme aj my, aby sa nám to pekne uložilo do podvedomia smiley

 

„takt je spôsob, ako niekoho poslať do prd..e s tým, že sa na ten výlet bude ešte aj tešiť“

 

Bližšie som stanovenie hraníc popísala v tomto príspevku.

Stanovením si svojich hraníc prestávate byť pre týchto ľudí „boxovacím vrecom“.

zena_boxuje_boxovacie_vrece.png

Áno, presne tým, na ktorom si plánovali ventilovať svoje vlastné frustrácie.

 

"Zášť je ako piť jed a dúfať, že tvoj nepriateľ zomrie." Tento príbeh ukazuje, že keď vám niekto dá darček, nemusíte ho prijať. Ak vám niekto dá dar hnevu, odporu alebo frustrácie, je skutočne na vás, aby ste sa rozhodli, či tento dar prijmete alebo nie.“

Buddha

flasticka_s_jedom_v_ruke.png

 

A viete, čo sa stáva s darom, ktorý neprijmete? Buď zostane tomu, kto vám ho chcel dať, alebo sa ho bude snažiť podarovať inému. A to už nie je vaša starosť.

Ako sa teda nedať znechutiť nenávistnými ľuďmi?

Ak vás niekto začne nenávidieť bez zjavnej príčiny, neurobte chybu, a nesnažte sa neprirodzene meniť to, kým ste, aby sa niekto iný mohol cítiť „pohodlne.“

Ak o sebe viete, že ste neurobili nič zlé, ba práve naopak, iní ľudia vás majú radi za to, kým ste, vedzte, že chyba nie je na vašej strane.

Ak vaše gestá, správanie a spôsob, akým žijete svoj život vyviera z vašej prirodzenosti a je odrazom vašich hodnôt, urobili ste krok k pozitívnym zmenám. Niektorých ľudí to prirodzene bude dráždiť, pretože to ukazuje vašu silu!

Silný človek dokáže byť autentický bez toho, aby sa snažil zapôsobiť na každého.

Takýto človek vie, že jediným jeho konkurentom je on sám – a nie niekto iný. Toto nenávistní ľudia pochopiť nedokážu.

Autentický človek dokáže podporiť ostatných bez toho, aby na nich premietal svoje neistoty, žiarlivosť či nedostatky.

Niektorí ľudia vás jednoducho nebudú mať radi preto, že sa s vami porovnávajú. Keď sa to tak vezme, sú to vlastne vaši skrytí „fanúšikovia“. Len si to nechcú priznať.

Takže hlavu hore - vediete si naozaj dobre!wink

 

zdroj obrázkov: Canva

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 


Mail list


Archív

Kalendár
<< január / 2025 >>