Týmto spôsobom nikdy nedovolíte, aby vás niekto okradol
Ako sa nestať obeťou okolností?

„Prvým krokom k dosiahnutiu cieľa je rozhodnutie, že už nie ste viac ochotní zostať tam, kde ste.“
Anonym
Pamätáte si na hry v pieskovisku v detstve? S farebnými vedierkami, ktoré boli vybavené formičkami sme napochodovali pred bytovky a hrávali sa na hry, kto postaví z piesku ten najkrajší hrad.
Niektoré deti dokázali byť pekne kreatívne a iné keď nevedeli ako na to, opakovali po iných deťoch. Samozrejme, že to deti, po ktorých sa opakovalo aj dosť nahnevalo. Vypočuli ste si potom niečo také ako:
Opakovací papagáj,
dobre sa mi napapaj.
A keď budeš tlustý,
pôjdeš do kapusty.
A z kapusty na vežu,
tam ti hlavu odrežú. -
Brrrr, fuj, fuj.
V jednom prípade následne nastala búračka hradov a vojny na pieskovisku. V tom druhom prípade to bolo ešte horšie, keď za vašu „odpozeranú“ prácu či nápad ešte aj niekto dostal „nezaslúženú“ pochvalu.
A bolo po kamarátstve.
Podobné veci sa dejú aj v dospelosti. Tieto hry sa však stanú oveľa premyslenejšími a zákernejšími. Určite ste sa už stretli s tým, keď sa vás napríklad v práci niekto pokúsil obrať o váš nápad, či zožať úspech za váš príspevok a nechať si ho iba pre seba.
A úprimne, mnohí z nás potom načas stratia aj motiváciu, či v dôveru v tímovú prácu.
V dnešnej dobe sa to deje oveľa viac ako inokedy. Ľudia nielenže strácajú kreativitu a autenticitu, ale i dnešný trh a technológie začali uprednostňovať kvantitu pred kvalitou.
Zlá správa je, že sa s tým vo veľkej miere nedá urobiť nič. A aj keď na to v mnohých prípadoch existujú zákony na ochranu autorských práv (ochrana duševného, intelektuálneho vlastníctva) nie pre každého „tvorcu“ je možné sa do niečoho takého pustiť.
Veď dnes máme na internete toľko amatérskych kreatívcov, ktorí svoje nápady nemajú ochránené nijak. A sme si vedomí aj toho, že všetko čo raz „postneme“ na internet, môže byť ukradnuté a zneužité.
Mnohých z vás to určite nahnevá a môže začať aj frustrovať. Pretože vy ste do svojho obsahu mohli investovať oveľa viac času ako ten, kto sa vami takto nechal „inšpirovať“ bez uznania vášho kreditu.
Váš prvotný nápad mohol byť okrem toho takýmto kopírovaním dobre „zbabraný“, čím sa stráca aj jeho pôvodná myšlienka interpretovať ho dobre.
A tak sa internetom začne šíriť nejaká jeho pochybná verzia, ktorá vrhá tieň na ten prvotný.
Chcete príklad z marketingu?
Kedysi som pracovala pre lekárku, ktorej sme vytvorili e-shop s konopnými olejmi. Pracovalo sa na tom, aby jej výrobky boli vysoko kvalitné, certifikované, zastrešené odbornou poradkyňou a kvalitnými zdravotnými článkami. V tej dobe sa na trhu s niečím takým iba začínalo.
Následne nastal „boom“ a trend v predávaní výrobkov z konope, kde na trhu vzniklo veľa pochybných predávajúcich a škodlivých výrobkov.
Ľudia následne získavali s nákupom týchto produktov negatívne skúsenosti. Nastalo samozrejme to, že na trhu klesol v dobe trendu o takéto výrobky záujem.
Prvotná myšlienka pomôcť viedla k následnej nechuti až ku skepticizmu spotrebiteľov.
Tu nejde len o to, že prichádzate o zákazníkov a tržby. Ide o to, že ak niekto svoju prácu vykonáva aj zo srdca a s úmyslom pomôcť, môže sa potom už len trpko prizerať na tú skazu naokolo. A ak si ešte uvedomíte, koľko práce vám to dalo vytvoriť kvalitný obsah, určite vám to nebude jedno.
V tomto prípade nie je podstatné či predávate niečo hmotné, alebo len chcete zasiahnuť publikum niečím, čo pokladáte za dôležité posolstvo, či esenciu svojej autenticity.
Ako nemať pocit, že ste zlyhali? Alebo ako sa necítiť sabotovaní?
Tu nastane teda otázka: Ako sa k takej veci postaviť?
„Nie je to odpoveď, ktorá osvecuje, ale otázka.“
Eugene Ionesco
A tu sme si už aj priamo odpovedali dobrou otázkou: Ako sa k takej veci „postaviť?“
Druhou, teda pozitívnou správou je, že môžete zmeniť váš POSTOJ.
Kopírovanie nie je vždy zlá vec
V prvom rade si uvedomte, že kopírovanie je určitou formou lichotenia.
Kopírovanie produktu, alebo vašej práce je najväčším komplimentom, aký vám COPYCAT (ten, kto kopíruje) môže dať.
Je to vlastne skryté priznanie vašej geniality a neschopnosti COPYCAT inovovať.
To platí najmä v prípade, ak takúto osobu poháňa chamtivosť a rýchle uznanie „ukradnutého“ úspechu.
V druhom prípade môže ísť o osobu, ktorá vo vašej práci cíti inšpiráciu a obdiv.
Táto osoba sa inšpiruje a popri snažení napodobniť vašu prácu sa zároveň učí ako vylepšiť svoje schopnosti.
Ja sama si veľmi dobre pamätám školské časy, keď sme na písomkách občas použili aj ťaháky. Takýto spôsob „rýchlej“ pomôcky nás zároveň dokázal aj veľa naučiť. Náhle sme zistili, že popri námahe pripraviť si ťahák sme si zároveň z učiva veľa zapamätali.
A ak už preberáme tvorenie, spomeniem napríklad aj články v tomto blogu.
Aj keď sa snažím o sprostredkovanie svojich osobných skúseností, pár krát sa mi stala celkom zaujímavá vec.
Z času na čas som pri surfovaní na internete narazila na články, alebo skúsenosti podobné tým mojim. V tomto prípade šlo aj o oveľa staršie príspevky, než boli tie moje. Úprimne napíšem, že som o nich pred písaním nevedela.
Uvedomila som si, koľko podobných príbehov akými sú tie naše sa vo svete práve odohrávajú.
Niekedy nastane situácia, že môžete svojim tvorením rozvíriť niečo, čo sa skrýva v kolektívnom nevedomí. To následne spustí dominový efekt.
Ak sa zamyslíte nad vlnami, ktoré vaše tvorenie môže spustiť, uvedomíte si, že každý váš čin, každé vaše rozhodnutie zároveň prispieva ku kolektívnej karme. Nie ste len kvapkou v oceáne, ste samotným oceánom, ktorý prispieva k toku kolektívnej energie.
Keď sa viac ľudí spojí so spoločným cieľom, môžeme dosiahnuť obrovské zmeny. Pozrite sa na historické hnutia, akými sú občianske práva alebo volebné právo žien. Sú to príklady kolektívnej karmy v akcii. Ľudia sa zjednotili so spoločným zámerom a ich kolektívne činy zmenili priebeh dejín.
Čo si z toho, že nás niekto kopíruje vieme vziať na záver?
Na tých, ktorí vás začnú kopírovať sa môžete pozrieť ako na mladších súrodencov túžiacich napodobniť váš štýl. Uvedomte si, že pôvodný autor predá publiku svoje posolstvo celou svojou dušou a osobnosťou, ktorá je nenapodobiteľná.
Veď už aj taký obyčajný vtip môžete počuť od tisíc rôznych ľudí a zakaždým bude znieť inak.
Ako zabrániť pocitu, že vás niekto o niečo obral?
Možno si poviete, že vás využila a sklamala kamarátka, alebo je to človek, ktorému ste dôverovali a pokúsili ste sa s ním niečo budovať. Také poznanie určite môže zabolieť. Dôležité je však to, ako sa na to pozriete.
Môžete si uvedomiť sklamanie z týchto skúseností bez toho, aby ste im dovolili definovať vás.
Uvedomte si jedno. Osoba, ktorá sa vás takto snažila oblafnúť vlastne obrala samu seba.
Ako?
V prvom rade príde o vás. Obrala samu seba o možnosť s vami rásť a mať po boku šikovnú osobu akou ste vy. Úspech totiž nikdy nezáleží len na jednej osobe. Vždy je to o spolupráci!
V partnerskom živote ani nehovoriac!
Nebojte sa preto na svojej ceste stratiť ľudí, ktorí z vás chcú len vyťažiť. Presne tí vám dokázali, ako veľmi schopní ste sami o sebe!
„Ak chceš žiť šťastný život, spoj ho s cieľom, nie s ľuďmi alebo vecami.“
A. Einstein
Často sa stáva, že rýchly vzostup Copycat predchádza ešte rýchlejší pád.
Prečo?
Pretože bezduché kopírovanie časti vašej práce zďaleka nenahradí všetku tú námahu, pri ktorej bolo potrebné postupne vyšliapať nahor všetky predchádzajúce kroky.
Pri všetkých tých krokoch ste sa naučili ako zaobchádzať s tým, čo ste svetu chceli svojim posolstvom predať.
Osoba, ktorá iba skopírovala váš výsledok netuší, ako poskladať všetky diely dohromady, keď sa jej ukradnuté dielo začne rozpadať pod otázkami okolia.
Je to presne ako v počítačovej hre, kde zbierate v každom leveli nejakú cennú časť a náhle preskočíte zopár levelov, lebo na to máte „podvádzajúce“ kódy.
Ukrátili ste sami seba o vychutnanie predošlých „levelov.“ Zrazu ste rýchlo na konci a hra vás už nemá čo naučiť.
Takáto osoba si mylne môže myslieť, že je vo „vyššom“ leveli, avšak v skutočnosti je stále iba na začiatku
„Aktivita, ktorej sa najviac vyhýbate, obsahuje vašu najväčšiu príležitosť.“
Robin S. Sharma
A ako sa na to máte pozrieť vy?
Vy rozhodujete, kým ste, vy hovoríte, kým budete v tomto živote. Nie vaša minulosť, ani zlé okolnosti, ani ľudia.
Takže nie ste žiadnou obeťou. Ste inšpiráciou. Keď sa to tak vezme, COPYCATS sa stali aj mojou inšpiráciou k napísaniu tohto článku. Takže im všetkým ďakujem.