Krásna vďaka prírode
Poznáte rastlinku Shatavari? Matka príroda ju akoby stvorila pre nás ženy...
Shatavari je druh špargle - adaptogénnej rastliny, ktorá napomáha telu vyrovnať sa s fyzickým i emocionálnym stresom. V ajurvédskej medicíne je známa ako rastlina vitality a má prospešné účinky najmä pre nás ženy.
V Indii sa táto bylina tradične používa na správne fungovanie ženského reprodukčného systému. Poskytuje podporu počas menštruácie, ovulácie a symptómov ako sú návaly horúčavy, podráždenosť, kŕče, problémy s pamäťou či suchosť počas menopauzy.
Shatavari tiež pozitívne ovplyvňuje našu základnú vitalitu, esenciu imunity, libida a spánku.
Čo obsahuje zázračná bylina Shatavari?
Shatavari je skvelým zdrojom fytochemikálií. Fytochemikálie prítomné v Shatavari hrajú dôležitú úlohu pri posilňovaní imunitného systému a v boji proti oxidačnému stresu. Tieto účinné látky majú tiež protirakovinové účinky.
Patria sem:
- Saponíny známe ako shatavaríny
- Alkaloidy
- Oligosacharidy
- Izoflavóny
- Flavonoidy ako Quercetin a Rutín (antioxidanty) sú prítomné v plodoch a kvetoch byliny
- Steroly ako Sitosterol (regulujú cholesterol) sú zas prítomné v koreňoch byliny
V koreňoch Shatavari sú prítomné i rôzne minerály ako je meď, mangán, zinok a kobalt. Obsahuje aj ďalšie minerály vrátane vápnika, horčíka, selénu a draslíka. Okrem minerálov obsahuje aj vitamíny ako je vitamín A a kyselinu askorbovú.
Bylina obsahuje i esenciálne mastné kyseliny, ako je napríklad kyselina gama-linolénová. Kyselina gama-linolénová je napríklad veľmi prospešná pri liečbe artritídy, cukrovky, vysokej hladiny cholesterolu, srdcových chorôb a depresie.
Shatavari má mierne, diuretické účinky, takže napomáha aj pri odstraňovaní zadržiavanej vody v tele, s ktorým sa my ženy stretávame pred aj počas menštruácie.
Všetky účinky tejto zázračnej bylinky teda napomáhajú nielen zdraviu ale aj celkovej kráse a dobrému vzhľadu, pretože ten je úzko prepojený s mentálnym i fyzickým zdravím.
Aj napriek tomu, že neexistuje veľa vedeckých štúdií, ajurvéda považuje dlhodobé užívanie Shatavari za bezpečné a neškodné. Veľmi výnimočne sa môžu vyskytnúť alergické reakcie a to pri ľuďoch, ktorí majú alergiu na špargľu.
Ja osobne mám účinky Shatavari vyskúšané na sebe a môžem ju len odporučiť!
Santalové drevo a krása
Vôňu santalového dreva pozná snáď väčšina z vás. Často sa pridáva do parfumov alebo vonných tyčiniek.
Santalový strom sa hojne používa v náboženských rituáloch. Indické védy zaznamenávajú svätosť byliny a jej jedinečná vôňa dodnes zapĺňa hinduistické alebo budhistické sály. Zo santalového dreva sa vyrábajú náramky alebo budhistické ružence (japa mala). Viete však o tom, že prášok zo santalového dreva priaznivo pôsobí aj na pleť?
Pleťová maska zo santalového dreva
Santalové drevo nielenže krásne vonia a vyzerá, okrem toho je ešte aj obdarené antimikrobiálnymi a výživnými vlastnosťami, čo z neho robí výborný prostriedok na ošetrenie kožných problémov.
Maska zo santalového dreva pomáha aj zrelej, bezproblémovej pleti byť krajšou a žiarivejšou.
Prírodné ingrediencie ako santalové drevo účinkujú najlepšie, keď ich používate v tej najčistejšej forme.
Ja som si obľúbila značku „Khadi“. Prášok zo santalového dreva kúpite v praktickej plechovke so špachtličkou, pomocou ktorej si ľahko namiešate svoj čarovný elixír na tvár.
Ako na to?
- Zmiešajte prášok zo santalového dreva spolu s kokosovým alebo mandľovým olejom
- Vytvorte pastu
- Podľa potreby pridajte niekoľko kvapiek ružovej vody
- Naneste na tvár a krk
- Masku nechajte pôsobiť 15 až 20 minút, následne ju jemne zmyte vodou
„Na dosiahnutie krásy musí žena najprv dosiahnuť zdravie“
Elizabeth Arden
Takže skôr ako siahnete po predražených krémoch plných chémie, alebo hormonálnych liekoch upravujúcich cyklus, vyskúšajte prírodu. My ženy si predsa zaslúžime len to najlepšie!