Vedomie a liečba dotykom
Cesta k vedomiu je schopnosť vnímať možnosti, ktoré sa objavia vtedy, keď vidíme vesmír ako duchovný prejav nášho intuitívneho vedomia.

"Ak tvoja myseľ nesie ťažké bremeno minulosti, zažiješ viac toho istého. Minulosť sa zachováva kvôli nedostatku prítomnosti. Kvalita tvojho vedomia v tejto chvíli je to, čo formuje budúcnosť."
Eckhart Tolle
Ako by sme definovali vedomie?
Vedomie môžeme vysvetliť niečo ako stav uvedomovania si seba a sveta. V tomto stave si uvedomujeme okolie a reagujeme naň. Toto uvedomovanie je pre každého z nás subjektívne a jedinečné.
Medzi uvedomením a sebauvedomením je však rozdiel.
Zatiaľ čo vedomie znamená uvedomenie si vlastného tela a prostredia, sebauvedomenie je uznanie tohto vedomia. Sebauvedomenie je schopnosť rozpoznať a pochopiť vlastné myšlienky, emócie a správanie.
Pokúsili ste sa niekedy porozumieť vlastným pocitom a myšlienkam?
Cesta za spoznávaním samého seba nebýva jednoduchá, avšak stojí za to! Na ceste za sebapoznaním môžete totiž odhaliť skryté poklady, ktoré vás robia jedinečnými.
Keď sa ponoríte do svojho vnútra, môžete získať neoceniteľné informácie o svojich silných stránkach, hodnotách, presvedčeniach alebo „brzdiacich“ myšlienkových vzorcoch, ktoré vám bránia v raste.
Poznať sám seba je veľmi nápomocné, pretože vám to v mnohom môže uľahčiť život.
Problém je, že mnoho ľudí si samých seba neuvedomuje. Ako sa to prejavuje?
Tu je niekoľko znakov:
- Nedokážu sa adaptovať na prostredie
- Sú prekvapení z reakcií ľudí
- Nedokážu prijať spätnú väzbu
- Nadhodnocujú sa
- Podceňujú škody, ktoré spôsobujú
- Obviňujú iných za svoje nešťastie
Človek, ktorý nemá dostatok sebauvedomenia spôsobuje ťažkosti nielen svojmu okoliu, ale v prvom rade sebe samému. Takýto človek máva problémy s pochopením svojich vlastných myšlienok, pocitov a správania, z čoho následne vznikajú emócie, ktoré negatívne ovplyvňujú mentálne zdravie.
Prečo je sebauvedomenie také dôležité?
Sebauvedomenie je veľmi dôležité, pretože ak si sami seba neuvedomujeme, strácame v živote smer. Je to ako blúdiť po neznámej ceste bez kompasu.
Osobe bez seba uvedomenia chýba zmysel pre identitu, z čoho vznikajú pocity roztrieštenosti a bezcennosti.
Takáto osoba je odcudzená napospas svojej vlastnej realite, trávi čas premýšľaním o fantáziách, ktoré nikam nevedú a ktoré nič nedosahujú.
Je to niečo ako zostať malým dieťaťom, ktoré sa hocikedy dokáže rozbehnúť za niečím, čo mu na chvíľu pritiahne a odvedie pozornosť.
Provizórny život je termín používaný na opis postoja k životu, ktorý je viac-menej imaginárny, a neuzemnený v prítomnosti. Pretože čokoľvek čo tá osoba nadobudne alebo dosiahne, stále to nie je čo by chcel. Je to nepretržité čakanie na to „čo ešte len má prísť“. Takému človeku tie najlepšie momenty alebo príležitosti unikajú takpovediac medzi prstami.
"Poznám planétu, kde žije istý pán s červenou tvárou. Nikdy necítil vôňu kvetu. Nikdy sa nepozrel na hviezdu. Nikdy nikoho nemiloval. V živote neurobil nič iné, len sčítal čísla. A celý deň opakuje, rovnako ako vy: "Som zaneprázdnený dôležitými záležitosťami!" A to ho nafukuje pýchou.“
Malý princ, Antoine de Saint Exupéry
„Kým neučiníte nevedomie vedomým, bude riadiť váš život a nazvete ho osudom“
C.G. Jung
Pri seba uvedomení a poznaní sa človek naopak pýta otázky:
- Čo vlastne chcem?
- Na čo sa zameriavam?
- Po čom moje srdce túži?
- Čo chcem dosiahnuť?
Takýto človek potom aj podniká kroky k tomu, aby svoj cieľ dosiahol, pretože pozná aj svoj smer.
Skutočné sebauvedomenie je aktívnym stavom bytia. K sebauvedomeniu by som potom priradila aj „všímavosť“, pretože na to, aby sme si uvedomili čo v nás prebieha je všímavosť veľmi potrebná.
Všímavosť ako cesta k sebauvedomeniu
Všímavosť je uvedomenie - moment, keď venujeme pozornosť prítomnému okamihu, bez odsudzovania.
Pri všímavosti sa nepokúšame myšlienky zastaviť, ale hľadáme spôsob ako s nimi byť.
Všímavosť nám môže ďalej pomôcť byť svedkami skúseností iných ľudí bez toho, aby sme sa v nich stratili, alebo sme ich odsudzovali.
Ak sa naučíme všímať, vieme sa o sebe veľa naučiť. Všímavosť nám slúži na to, aby nám ukázala veci také, aké sú. Vo všímavosti by sme sa zároveň mali učiť aj sebareflexii, aby sme sa niekam posunuli.
Tréning všímavosti môže byť šikovnou pomôckou pre ľudí, ktorí sa napríklad snažia schudnúť, avšak „nevedome“ konzumujú viac jedla než potrebujú. To sa deje najmä pri pozeraní televízie, alebo videí na YouTube.
Vedomie a technika Access Bars
K technike Access Bars ma moje vedomie doviedlo pred pár dňami. Nie náhodou ma doviedlo k jednej príjemnej dáme, ktorá techniku školí. Musím sa priznať, že sme si už po telefóne boli navzájom veľmi sympatické.
O čo konkrétne ide v Access Bars?
Ide o techniku, ktorá sa zameriava na uvoľnenie energetických blokád. Access Bars je takzvaná liečba dotykom, ktorá podporuje relaxáciu a zlepšuje kvalitu spánku. Zahŕňa ľahké dotýkanie sa 32 bodov na hlave, označovaných ako „Bary“, o ktorých sa predpokladá, že uchovávajú elektromagnetickú zložku myšlienok, pocitov a presvedčení. Okrem toho dokáže zvýšiť duševnú jasnosť, kreativitu a sústredenie.
Túto techniku sa samozrejme môžete naučiť aj vy. Technika je veľmi účinná ak ju vykonávate z presvedčenia a hlavne srdcom. Dokážete tým napomôcť svojim blízkym. Najlepšie na tom je, že sa ju vedia naučiť aj deti.
Pri tomto sedení relaxuje nie len ošetrovaný, ale aj ten, kto Access Bars vykonáva. Čiže je to aj istá forma meditácie a praktikovania vedomia na oboch stranách.
Pravdepodobne najviac oceňovaným účinkom Access Bars je to, že sa myseľ človeka vyjasní. Mnohí ľudia po sedení zistia, že ich obsedantné myslenie sa zredukovalo, čo im pomáha sústrediť sa na veci, ktoré chcú vo svojom živote dosiahnuť. Liečba dotykom znižuje duševný zmätok a pomáha sa viac sústrediť, či robiť lepšie rozhodnutia.
A čo na záver?
Sebauvedomenie nám dáva schopnosť vedome ovplyvňovať naše kroky. Pomáha nám nielen sa lepšie rozhodnúť, ale dodáva nám aj viac sebavedomia.
Vnútorné sebauvedomenie je vlastne o tom, ako dobre sa poznáme. Vonkajšie uvedomenie (sveta) je schopnosť pochopiť, ako nás vnímajú ostatní. A ak sa dokážeme na veci pozrieť s takýmto nadhľadom, prestaneme mať falošné očakávania nie len od druhých, ale ani prehnané či podceňujúce úsudky o sebe samých. A to je cesta k rastu!
Obrázky a grafika boli vytvorené pomocou programu Canva
Zdroj: https://cbtpsychology.com/a-guide-to-access-bars-therapy/
Zdroj: https://medium.com/@dradrianapopescu/access-bars-a-tool-for-change-and-possibility-8dad3acefaf