Cesta hrdinu, cesta za našou záchranou
Cesta Hrdinu je zosobnením ideálu a transcendentného princípu ľudského života.
The Hero with a Thousand Faces (Tisíc tvárí hrdinu) od Josepha Campbella je známy ako monomýtus. Je to príbehová štruktúra, v ktorej sa hrdina vydáva na výpravu alebo dobrodružstvo, aby dosiahol svoj cieľ. Na tejto ceste musí prekonať prekážky a strachy, než sa napokon v zmenenej podobe vráti domov.
Priznám sa, že na tento monomýtus v podobe od Campbella som natrafila iba nedávno. A zrejme to tak malo byť. Často sa mi stáva, že sa k istým veciam dostávam až potom, keď už mám podobné výzvy za sebou.
Akoby ma život najskôr podrobil samo-učeniu, aby som neskôr mohla nájsť odpovede, že podobné sa deje aj v kolektívnom. A preto by som sa aj dnes chcela s vami podeliť o vhľad, ktorý poskytuje Cesta Hrdinu.
Príbehy na tému tejto cesty sú často spracované v knižných dielach ale i vo filmoch. Dôvod, prečo nás tak vnútorne priťahujú je ten, že v každom z týchto diel nachádzame kúsok seba a svojej cesty.
Ak dokážeme byť na tejto ceste k sebe vnímaví, často sa samy sebe stávame vlastným „Guru“.
Naše duše vedia, ako nás viesť a existencia nám svoje indície odhalí presne vtedy, keď ich potrebujeme. Lepšie povedané, keď sme na ne už dostatočne pripravení.
Každého z nás život podrobí rôznym skúškam. Niektorí z nás si možno ani neuvedomia, že prechádzajú podobnou cestou „hrdinu“, ktorá by mohla priniesť odpovede na to, čo hľadajú.
Tou je cesta k sebe, cesta k svetlu a k pocitu naplnenia.
Keď som sa hlbšie zamyslela nad Cestou Hrdinu, našla som v ňom svoj vlastný príbeh. Tým je aj tento príspevok, v ktorom sa snažím v tých, ktorí ho čítajú pripomenúť to, čo má v sebe každý z nás. Ak ak mám byť úprimná, stále sa na svojej ceste snažím učiť a vylepšiť!
Deň, keď som založila tento blog, som zároveň začala akoby písať zápisky zo „svojej cesty“. Cieľom toho všetkého je „našepkať“ a naviesť tých, čo hľadajú.
Ako si s tým, čo si uvedomíte v sebe samých poradíte, záleží už len na vás.
Na Cestu Hrdinu som jemne poukázala už aj v inom príspevku. Teraz by som mu však chcela povenovať trochu viac.
Z mojej knižnice - Siddhártha od Hermanna Hesseho a Tisíc tvárí hrdinu od Josepha Campbella
V prvom rade sa asi spýtame: Čo definuje hrdinu?
Vraví sa, že hrdinovia sa nerodia, ale tvoria sa z výziev, skúseností a vôle.
Čo prinúti jednotlivca, že vykročí z davu namiesto toho, aby sa ho len ticho zúčastnil a prizeral sa? Rozhoduje o tom veľa faktorov.
Na to, aby sme vykročili na túto cestu musíme v sebe najskôr nájsť odvahu, a potom vôľu a disciplínu zotrvať. Je to cesta rozumu aj srdca v dokonalej harmónii. Touto cestou je náš život, a naše prekážky, traumy, dôležité udalosti, láska i smrť sú kapitolami našej osobnej knihy, ktorá je hlboko zapísaná v nás.
Cesta ľudského bytia je akoby vstupom do „magického lesa“ kde sa stretávame s rôznymi bytosťami a nástrahami, ktoré musíme v sebe zdolať, aby sme našli nielen poklad, ale aj elixír pravdy a vlastnej slobody.
Hrdinom sa stávame vtedy, keď sa z cesty nenecháme zviesť a nepodľahneme úskaliam našich tienistých stránok. Na takejto ceste vlastnej premeny zároveň prispievame k celkovému dobru.
„Hrdina je niekto, kto dal svoj život niečomu väčšiemu, ako je on sám."
„Nasleduj to, čo ťa robí šťastným, a vesmír ti otvorí dvere tam, kde boli len múry.“
Joseph Campbell
Čo získame na našej ceste?
Cesta Hrdinu je spirituálnou cestou do nášho vnútra, po ktorej keď sa vyberieme a dokážeme vnímať jej odkazy, bude stáť nielen za našou hlbokou transformáciou, ale zmení aj náš pohľad na svet.
Na ceste hrdinu začíname vnímať veci, ktoré sme si predtým možno ani nevšimli. Dívame sa inak, chápeme ich inak a hlavne sa začneme dívať inak aj na seba.
A v tom je ten trik! Uvedomujeme si svoje schopnosti!
Vďaka tomuto uvedomeniu potom dokážeme aj meniť veci okolo seba. Je to akoby sa nám otvorili dvere do zamknutej komnaty plnej toho, po čom naše skutočné bytie vždy túžilo.
Cesta hrdinu a jej fázy
Cesta Hrdinu by sa dala zhrnúť do fáz, ktoré je potrebné podstúpiť na ceste do neznáma. Hrdina čelí mnohým výzvam, aby sa kruh uzavrel a vrátil sa späť do známeho sveta.
Keď som sa nad príbehom hrdinu zamyslela, spomenula som si na známe, už dávnejšie prečítané dielo od Hermanna Hesseho – Siddhártha.
Kto toto dielo ešte nečítal, určite vám ho odporúčam, pretože je to nádherné zobrazenie „romantického hrdinu“, ktorý sa učí rozlišovať medzi vedomosťami a múdrosťou, čím nachádza svoje dobro.
Dielo v bodoch nebudem podrobne rozpisovať, aby som vás neokradla o zážitok z knižky, ktorá môže byť hodnotným doplnkom vašej knižnice a vnútorného „pokladu“.
Pokúsim sa vám však cestu hrdinu priblížiť.
1. Obyčajný svet
Miesto, ktoré nazývame svojim „domovom“ a prežívame v ňom bežný kolobeh života. Stabilita a jednotvárnosť „všedných“ dní v nás však môžu spustiť náhlu túžbu po zmene.
Začíname pociťovať potrebu uniknúť spoločenskému tlaku a chceme spoznať pravý účel nášho bytia.
2.Výzva na dobrodružstvo
Táto fáza je momentom, keď hrdina dostáva výzvu k dobrodružstvu, ktorá môže prísť vo forme správy, sna alebo vnuknutia, aby sme prekročili prah komfortnej zóny.
3.Odmietnutie volania
Odmietnutie volania po dobrodružstve nastáva vtedy, keď nás ovládne strach a pochybnosti, že to nezvládneme. Niekedy môžeme zažívať aj pocity viny, že opúšťame poznané, aby sme kráčali za nepoznaným. Prvý krok do neznáma nás zrazu môže ohromiť.
4. Stretnutie s mentorom / nadprirodzená pomoc
Na ceste seba-spoznávania sa stretávame s mentorom alebo sprievodcom, ktorý nám poskytne podporu, rady a vedenie na ceste vpred.
5. Prekročenie prahu
Moment, keď opúšťame známy svet a prekračujeme prah do neznáma, pričom sa často stretávame so skúškami a výzvami. Tieto skúšky nás postupne budú zoceľovať a podnecovať k tomu, aby sme nad sebou premýšľali.
6. Skúšky, spojenci a nepriatelia
Hrdina musí prejsť sériou testov, skúšok a výziev. Často nás na ceste sprevádzajú spojenci, ale zároveň aj zvádzajú rôzne svetské rozptýlenia. Zisťujeme, že nie každý je našim priateľom.
7. Priblíženie sa k hĺbke
V tejto fáze sa hrdina približuje k najvnútornejšej jaskyni alebo srdcu temnoty. Tu sa učíme čeliť svojim najväčším strachom a skúškam.
Fáza nás môže doviesť k úplným prevratom, a vyžaduje náročnú prácu na integrácii našich svetlých a temných stránok.
8. Utrpenie
Toto je moment najväčšej výzvy hrdinu. V živote môžeme čeliť stagnácii, môže nás ovládnuť strach posunúť sa vpred, alebo nám v tom niekto bude brániť. A aby sme na svojej ceste mohli pokračovať, musíme zvládnuť svoje ego.
9. Odmena
Po prekonaní prekážok hrdina získa odmenu, ktorá môže byť často vo forme vedomostí, vhľadu, podpory okolia alebo nejakého predmetu, ktoré mu budú pomáhať na ceste.
10. Cesta späť
V tomto bode hrdina začína cestu späť, spolu s posvätným elixírom (vedomosti) pričom sa často stretáva s novými výzvami a prekážkami. Stále môžeme čeliť nástrahám v podobe darebákov a nespracovaných, vnútorných démonov.
11. Nový život/vzkriesenie
U hrdinu nastáva transformácia v okamihu smrti a znovuzrodenia, ktorá je často symbolizovaná fyzickou alebo metaforickou premenou. Nastáva konečný vnútorný zápas medzi hrdinom a zloduchom.
12. Návrat a sloboda žiť
Hrdina sa vracia domov pretvorený a zmenený svojimi skúsenosťami. V tejto fáze je už vyzbrojený novými vedomosťami a poznatkami, ktoré môže využiť v prospech všetkých.
Táto fáza je aj akýmsi stavom slobody a osvietenia, keď život začíname žiť v stave rovnováhy a harmónie.
Čo nás učí cesta hrdinu?
Cesta hrdinu nie je iba „rozprávkovou“ cestou, či cestou „vyvolených“. Ak sa na svoj život dokážeme hlbšie pozrieť a zamyslieť sa, každý dokážeme v sebe nájsť hrdinu.
Na ceste životom sa stretávame s osobnými drámami, rozhodnutiami, ľuďmi a situáciami, ktoré nás budú chcieť vyviesť z rovnováhy.
Žiadne stretnutie na našej ceste nie je náhodné. Na našej ceste sa nám zjavia nástrahy presne také, aké potrebujeme pre svoj rast. Niekedy im budeme musieť čeliť samy, inokedy sa nám „zjaví“ pomoc v podobe sprevádzačov, ktorí nás navedú na správnu cestu.
Ak si v sebe svojho vlastného hrdinu „nájdeme“ a „vytrénujeme“ už nebudeme potrebovať to, aby nás zachraňoval niekto iný. Pretože dokázať prijať pomoc a čakať na to, aby nás neustále niekto zachraňoval sú dve rozdielne veci.
Hrdina zároveň pochopí, kedy má svojou pomocou zakročiť a kedy si niekto musí vedieť poradiť sám. Ono totiž nie každý zásah, hoci je mienený dobre, dokáže niekomu napomôcť. Ba práve naopak!
Záchranársky inštinkt v nás sa môže stať našou slabosťou, pretože nás núti zachraňovať kohokoľvek okolo nás namiesto toho, aby sme v prvom rade zachránili seba.
Vedomie toho, v akom svete, a s akými rôznymi druhmi ľuďmi zdieľame túto planétu nám otvorí oči voči našej naivite a manipuláciám, s ktorými sa na našej ceste môžeme stretnúť.
Sidhhártha na svojej ceste za poznaním opustil domov, v ktorom mal všetko a kde sa ku nemu každý správal dobre. A keďže predtým nepoznal iný svet, než len ten svoj, mylne si nahováral, že sa aj po opustení domova bude k nemu každý správať čestne a s úctou.
Opak bol však pravdou. Siddhártha sa na svojej ceste stretol so všetkými tienistými stránkami ľudského bytia. Vďaka týmto nástrahám a klamom siahol až na najhlbšie dno svojej duše, aby mohol z tohto dna povstať a dôjsť do vytúženého cieľa.
„Ty, Ctihodný, možno skutočne hľadáš, pretože keď sa usiluješ dosiahnuť svoj cieľ, je toho veľa, čo nevidíš, čo máš priamo pred očami."
Herman Hesse
Niekedy podstupujeme cesty naozaj ďaleko, aby sme napokon našli to, čo sme mali celú dobu pri sebe. No ale aj v tom predsa býva skrytá krása. Záleží od toho, čo si zo svojej cesty prinesieme ku svojej spokojnosti.
zdroj obrázkov: príbeh a grafika v obrázkoch boli zostavené pomocou nástroja Canva