Prirodzenosť ženskosti
Keď sa naučíte, ako stelesniť svoju vnútornú bohyňu, život sa stáva oveľa ľahším.
Byť vo svojej prirodzenej energii, to niekedy nebýva ľahké. Tento svet, vzťahy a mnohé situácie v ňom nás ženy naučili byť občas tvrdými. Nielen k ostatným, ale hlavne k sebe.
Mnohokrát sa stáva, že sa niektoré z nás „preklopia“ do mužskej roly viac, ako by chceli. Niet sa čomu čudovať. Mužskú energiu sa ženy naučili používať ako svoj obranný mechanizmus, a vlastne aj vtedy, keď sa životom musia predierať samé. A niekedy možno pri sebe máte iba príliš pasívneho muža, ktorý si zvykol, že robíte všetku prácu za neho. Takému však nesmiete sadnúť na lep. Môže sa vám to škaredo vypomstiť.
Ženská energia a jej magnetizmus
Božská ženskosť je duchovno - psychologickým konceptom, ktorý stelesňuje vlastnosti spojené so ženskosťou. Ženskú energiu majú v sebe nielen ženy, ale v určitej miere aj muži. Predstavuje našu stránku osobnosti, ktorá podporuje emocionálnu inteligenciu, intuíciu a súcit. Charakterizuje ju nielen silné spojenie s ostatnými, ale aj s prírodným svetom. Táto energia vyživuje, lieči a podporuje pocit pokoja.
Ak ju chceme v sebe kultivovať, je dobré sa skôr zamerať na vzájomné spojenia, ako iba na úmysel si niečo vziať.
Ženská energia je aj o vzájomnom porozumení a o staraní sa o niečo, či niekoho. Zároveň je aj o schopnosti vedieť sa prijať so všetkým čo v sebe máme.
Ak sa dokážeme akceptovať aj so svojimi chybami bez toho, aby sme sa prestali mať rady, vieme si ich lepšie uvedomiť a niečo zmeniť.
Pozrite sa naokolo. Každá z nás má niečo, čo pokladá za svoj nedostatky, ale zároveň má aj prednosti. To nás všetky robí unikátnymi, aj bez toho, aby nás v tom niekto musel neustále utvrdzovať.
Verným spoločníkom na vašej ceste by ste sa mali stať v prvom rade vy samé. A preto si treba k sebe vytvoriť dôveru vo svoje schopnosti, a zároveň dobre spoznať svoje slabosti.
Na to, aby sme boli silné nám slúži mužská energia v nás. Božská mužská energia je o akcii, logike a sile.
Nevyužívajte ju však nesprávnym spôsobom.
Kedy?
Keď napríklad chcete vzťah.
Energia vnútornej bohyne je o bytí, cítení, prijímaní a odozve. Je to zároveň liečivá energia. Dôvera vo vašu energiu je vašim magnetizmom. To je to, čo k vám priťahuje muža v jeho mužskej energii. Muža aktívneho, dávajúceho a takého, akého si zaslúžite.
Ak si chcete priblížiť božskú ženskú energiu, predstavte si nejakú grécku bohyňu. Ktorá vás intuitívne oslovuje najviac? Pokúste sa ju zosobniť! Mne je najbližšia bohyňa Artemis. Patrí i k môjmu znameniu zverokruhu.
Ak sa naladíte na svoje energie, postupom času dokážete v sebe vnímať aj prednosti iných bohýň.
Keď sa viete dostať zo svojej mužskej energie, prestanete myslieť, robiť, plánovať a robiť veci s agresívnou energiou. Takto si otvoríte priestor na prijímanie.
To samozrejme neznamená, že máte iba lenivo sedieť a vyčkávať, kto vám čo dá. Božská ženská energia sa od tej falošnej a toxickej odlišuje v tom, že z vás vyžaruje prirodzene.
Božská ženská energia nekalkuluje
Neúprimnosť a manipulácia sú častou stratégiou pre typ človeka, ktorý sa nestará, a ani nemá na srdci najlepšie záujmy iných ľudí.
Ak žena používa svoje „hókus pókus“ aby dosiahla to, čo chce, využíva, nasadzuje svoje masky, chová sa pasívne agresívne, nepôsobí to pekne. Niektoré žen sa v tom naučili byť také zručné, že pouźívajú celkom efektné metódy "oblbovákov." Možno im to na malú chvíľu aj prejde, pravda sa však časom vždy prevalí. Určite po nich neopakujte, ak chcete vykročiť z radu!
A čo sa týka dvorenia:
Ak máte pocit, že musíte naháňať alebo nejak inak manipulovať, či neustále overovať dôveryhodnosť muža, je tu niečo zle.
Nie len s tým mužom, ale aj s vami.
Muž, ktorý nepôsobí dôveryhodne, alebo vás nechá cítiť sa tak, to s vami nemyslí vážne.
Žena, ktorá musí uháňať, alebo prenasledovať chlapa ako „superstar“, nie je vo svojej „ženskej energii“. Je v tej „mužskej“.
A ak sa tak cítite dobre, nech sa páči. Áno, niektorým typom mužov zaimponuje toto vaše „naháňanie sa“.
Nastáva však ešte otázka: chcete vôbec takého muža?
Pretože úprimne, takéhoto muža budete musieť uháňať neustále. Je to ako hra na mačku a myš.
Pravdepodobne sa na takej naháňačke stretnete aj s inými „mačičkami“, ktoré po tejto myške zatúžia.
Rada?
Nebuďte mačka! Buďte pes, vlk, čokoľvek spojené s tým čo sa od mačiek odlišuje. resp. čo mačky nechá v pozore, alebo rozoženie hneď, ako vstúpite do miestnosti. A tou je tá vaša asertivita! Váš animus v plnej sile. Ak si máte niečo vziať z „mužskej energie“ tak asertivitu.
Animus v Jungovej psychológii predstavuje mužské aspekty v ženskej psychike. Stelesňuje vlastnosti ako asertivita a racionalita. (Integrácia a personifikácia Animusu ma taktiež niekoľko fáz, ale o tom až nabudúce.)
Asertivita je rozhodnosť, sebavedomie, sila, sebaistota
Dokážete kráčať vpred bez toho, aby ste na niekoho tlačili?
Dokážete dôrazne pôsobiť bez toho, aby ste boli panovačné?
V angličtine na panovačnú ženu existuje výraz „bossy“ (dominujúca) a asertivita s ňou nemá nič spoločné!
Asertivita znamená zvládnutie „divokej“ agresivity či emócií a povýšenie ich na vyššiu úroveň.
A verte že byť medzi bossom a lídrom je veľký rozdiel.
Agresívny človek je hrozivý, invazívny, má tendenciu útočiť (alebo brániť sa aj pri absencii hrozby).
Asertívny človek naopak kráča po takzvanej stredovej, jemnej línii. Je to presne tak, ako zamieriť šípom bohyne Artemis. Je to ako tá vážka, ktorá sa v rovnováhe vznáša v priestore medzi vodou a vzduchom.
Asertivita je schopnosť povedať "áno", alebo "nie" na základe vlastných emócií, nie na základe emócií iných.
Takže ak niečo musíte „naháňať“ znamená to, že ste buď „bossy“, alebo naopak, chcete byť riadená mužom, ktorého ste si postavili na piedestál.
Vaša energia je teda buď agresívna, a pred ňou nezostáva mužovi nič iné, len zutekať. Alebo ste príliš ľahko ovládnuteľná. Jedno aj druhé sa vymyká z rovnováhy.
Byť panovačný okrem iného znamená, cítiť sa neisto vo svojej pozícii a držať ostatných pod kontrolou, aby vás niekto neobsadil na vašom „vydretom“ vrchole. A taká mačka potom škriabe a útočí na všetkých naokolo.
Ale samozrejme, mačky netreba urážať, ani sa nad nimi povyšovať. Treba ich iba brať s nadhľadom. Oni sú tiež na istej ceste pri naháňaní sa za „svojim šťastím.“ A možno za svojim prerodom na vlčice.
Ono ale žiaľ, stáva sa také, že ako „nebude zo psa slanina“ tak ani z mačky nikdy nebude pes“.
A to si treba priznať. Niektorým mačkám vyhovuje byť mačkami. A sú na to ešte aj hrdé. Oni sa so svojou myškou pohrajú a potom ju nechajú tak. Polomŕtvu, zruinovanú, vyčerpanú ležať na zemi. A to je ten lepší prípad!
Predstavte si prípad, keď budete potrebovať asertivitu pri ochrane. Predstavte si, že potrebujete povedať "nie" bez toho, že niekoho urazíte.
Čo ak by vás uháňal muž, o ktorého nejavíte záujem?
Pretože presne to isté sa stalo aj mne. Najhoršie na tom je, že sa mi to dialo v práci, kde prevažoval kolektív žien, z ktorých niektoré rady klebetia.
Jeden môj (našťastie už bývalý kolega) si moju „priateľskú povahu“ vysvetlil zle. Jeho záujem o moju osobu prekročil medze. A keďže som citlivá na energie, tak mi doslova „gut feeling“ (z angličtiny je to doslova črevný pocit, niečo ako inštinkt) veľmi skoro našepkával, že je tu niečo veľmi zle. Priamo od žalúdka!
Neprešla dlhá doba, a začala som v práci každé ráno cítiť vnútornú nervozitu. Bolo to veľmi zvláštne, pretože ma už dlho nič tak nevyviedlo z rovnováhy. Vtedy som naozaj spozornela, pretože toto vo mne vyvolávajú iba osoby so skrytým problémom, alebo nejak inak toxické osoby.
Začalo to situáciami, keď som od neho najskôr na začiatku dostávala celkom nevinné, zvedavé otázky, ktoré ale neskôr smerovali do môjho súkromia. Ten človek neskôr vyhľadával momenty, keď budem v kancelárii sama, a ak tam aj bola kolegyňa, nezdráhal sa pristaviť pri mojom stole a vždy začať rozhovor.
Na tom by nebolo nič zlé, keby sa ten rozhovor týkal práce. Bolo mu jedno, že som sa snažila rozhovor ukončiť a venovať sa práci.
Vždy som mu odpovedala vecne, slušne a snažila sa dať najavo, že o ďalší rozhovor nemám záujem. Došlo to až tak ďaleko, že som sa jeho návštevám snažila všemožne vyhnúť. Dokonca sa jeho prítomnosť v mojej kancelárii dostala do rečí, a začala sa medzi kolegami šíriť ako podozrivá, čo ma dosť hnevalo.
V tomto procese hľadáte spôsob, ako vyriešiť veci bez toho, aby sa z toho nerobil veľký rozruch, pretože nechcete nikomu narobiť nepríjemnosti. A tak som len pár kolegom naznačila, že ak im "prezvoním", nech prídu do kancelárie – nenápadne kolegu „vyhnať“.
(ešte skúšam byť aj empatická)
Jedno ráno som sa už napevno odhodlala. Hanba ne-hanba, chcela som to spraviť v prítomnosti kolegyne, nielen s úmyslom mať svedka, ale aby som aj napravila nesprávne šíriace sa klebety. Idem na to!
Pri jedno z jeho ďalších pristavení sa u mňa som ho slušne požiadala:
"Bolo by fajn, keby sa naše rozhovory udržali na profesionálnej úrovni."
"Rada by som sa venovala tomu, prečo sme v prvom rade tu, a to je naša práca." "Ďakujem"
Počas mojej požiadavky som sa mu pozerala priamo do očí.
Jeho reakcia?
Bolo to presne tak, ako som predpokladala. Otočil to s výsmechom. „Veď predsa o nič nejde“! a odišiel preč.
(samozrejme, že ak vám neustále niekto dáva iba otázky, ako a kde budete tráviť víkend a pod. – nejde o nič)
To naozaj? Naozaj sa ten človek snaží urobiť zo mňa hlúpu? Asi sa mi to celé týždne iba sníva...
Napriek všetkému sa o ďalšiu otázku a očný kontakt pokúsil o dva dni neskôr. Reagovala som opäť stručne.
(tu môžete vidieť ako niekto dokáže prekračovať vaše hranice, je to istá forma dešpektu)
O pár dní prišiel do našej kancelárie, pretože si prišiel niečo vyzdvihnúť. Počuli sme niečo také ako „zakopnutie o môj stôl". Vzápätí nervózny odišiel preč.
Odvtedy sme ho poriadne nevideli.
Aké náhle ticho! Nikto nič nepotrebuje!
Už viete prečo, a kedy je dobré byť asertívnym vlkom?
Vlčia inteligencia je úžasná. Keď vlci lovia, ich správanie naznačuje, že ide o veľkú predvídavosť a stratégiu. Vlci využívajú spoluprácu na vedenie a možné „plánovanie“ koordinovaných útokov.
Keď narazia na stádo koristi, hľadajú ich slabiny a niekedy vyčkávajú. Po rozptýlení stáda vlci stoja, sledujú svoju korisť a čakajú, kým sa slabý jedinec prejaví sám.
Využite vlčiu múdrosť na vašu ochranu.
Pasívna agresia aj asertivita sú obe istým obranným mechanizmom.
Pri pasívnej agresii nastáva dusno a neschopnosť vyjadriť odmietnutie, či komunikovať.
Pri asertivite taktne stanovíte svoje hranice a očakávania.
A že si to niekto vysvetlí zle?
To už nie je vaša starosť. Vy ste zodpovední za to čo poviete, nie ako to ten druhý pochopí.
To už je jeho problém. Vy máte čistý stôl a upratané. A to najmä v sebe.
A čo na záver?
Nájsť v sebe mužskú energiu je potrebné, keď sa potrebujete obrániť, posilniť a vydať výkon.
Byť vlčicou neznamená hrýzť naokolo aj vtedy, keď netreba. Vlk nemá byť ani strašiakom pre mužov, o ktorých javíte záujem. Aj z vlka sa môže stať poslušný pes, keď má dobrého „pána“. Ale ten pes si k tomu pánovi najskôr potrebuje vybudovať rešpekt a dôveru.
A čo s mačkami?
Nechajte ich mňaukať. Tie pôjdu za každým kocúrom, ktorý sa objaví v rajóne. A čo, že má okolo seba kopec mačiek? To ešte nič nenaznačuje. Možno sú to presne tie naháňajúce, čo prosia o pozornosť. Vy si ju doprajte v prvom rade od seba!
A čo sa týka vzťahov na pracovisku, tie je najlepšie udržovať na profesionálnej úrovni. Inak to máva dosť neblahý vplyv na prácu a reči.
Takže ženy, držte sa! A využívajte vaše kontrolky a obrany správne.