Choď na obsah Choď na menu
 


Kultivácia a wellness duše

Starať sa o svoju duchovnú energiu je nutnosťou každého, kto chce duchovne rásť a odovzdávať svoj dar ostatným

article preview

Pestovať a starať sa o svoju energiu je nie len potrebné pre naše vlastné blaho, ale zároveň znamená aj prebratie zodpovednosti za naše činy.

Ak sme v sebe objavili nejaký dar, chceme pomáhať, či inšpirovať ostatných, mali by sme ho v sebe rozvíjať a starať sa oň.

Predstavte si, že máte doma rastlinku, ktorá vás teší svojimi kvetmi a obdarúva svojimi plodmi. Keby sme sa o túto rastlinu nestarali, nepolievali, nehnojili a nezbavovali ju odkvitnutých listov, určite by časom zahynula.

Iste, viete si kúpiť i umelú napodobeninu, a sezónne ovocie nakúpiť i mimo sezónu.

Bude mať však táto napodobenina vernú vôňu tej živej? Bude vám ovocie, ktoré prirodzene nedozrelo na strome rovnako chutiť?

Myslím, že odpoveď už poznáte.

semienko-kliciace_medzi_suchymi.jpg

A to isté sa deje i s nami ľuďmi. Veľa z nás chce všetko rýchlo a hlavne bez práce - pokiaľ sa dá. Lenže potom dostávame aj také výsledky. Svet je preplnený lacnými napodobeninami a „fejkami“. A ono tu nejde žiaľ len o veci, ale často aj o služby a ľudí, ktorí tieto služby ponúkajú.

Zodpovednosť za to čo robím a ponúkam ostatným

Pojem „kultivácia“ znamená pracovať na tom, aby sme dosiahli požadovaný výsledok. Môže ísť o kvalitu, vlastnosť alebo zručnosť.

Kultivácia duše alebo vlastnej energie však nezahŕňa výhradne náboženský rozvoj. Mnoho ľudí si mylne môže myslieť, že vysoko duchovný človek bude zároveň nábožný, alebo naopak, že veľmi nábožný človek bude tiež veľmi duchovný. No nie vždy to tak musí byť!

Duchovná kultivácia, morálna výchova a náboženský rozvoj sú tri rôzne veci, hoci spolu súvisia.

Duchovná kultivácia predovšetkým zahŕňa kultiváciu duše, srdca alebo vedomia. Ak si dokážeme kultivovať dušu, pracujeme zároveň na kultivácii vedomia, ktorá často vedie k rozvoju psychických alebo mimo-zmyslových síl. (intuícia, cítenie, vnútorné vedenie).

Ku kultivácii vedomia sa samozrejme potom automaticky priradí aj potreba starať sa o svoje zdravie.

Ak chceme dosiahnuť dobré zdravie, zároveň musíme mať dobré myšlienky. Zlé myšlienky môžu spôsobiť blokádu energie, ktorá zároveň vyvrcholí v zlé zdravie.

pisany_text_na_pisanom_stroji.jpg

 

Človek, ktorý napríklad pracuje ako liečiteľ, a hoci je „duchovne silný“, kvôli svojim zlým myšlienkam nebude pokojný a šťastný. Preto musí na kultivácii svojho ducha neustále pracovať, aby zabránil prenosu „svojej nespokojnosti“ a osobného balastu na ostatných. V krátkosti povedané, nesie zodpovednosť za to, čo odovzdáva.

Žiaľ, žijeme v dobe, kde sa pri honbe za peniazmi či úspechom, akoby so šarlatánmi vrece roztrhlo.

Medzi toľkým množstvom takzvaných „energetických liečiteľov“ či „duchovných vodcov“ a „poradcov“ ako sa liečiť, či dokonca dosiahnuť osvietenie, môže mnoho ľudí nielen prísť o pekný balík peňazí, ale si aj nechať napáchať škody na vlastnom zdraví.

 

falosne_fuzy_aj_vlasy_maska.jpg

Kultivovanie duše teda nie je iba nutnosťou liečiteľov a poradcov, ale je takisto vítaným prínosom pre tých, ktorí hľadajú správnu cestu.

Čo odlišuje skutočného liečiteľa od neuvedomelého?

V prvom rade sa netreba nechať zmiasť okázalými profilmi alebo umne vyrobenými webovými stránkami. Technológie sú dnes veľmi šikovnou pomôckou, ako vytvoriť dokonalý klam, prostredníctvom profesionálnych fotografií a falošných komentárov.

Mnoho predávajúcich sa na internete bude prezentovať titulmi liečiteľov a radcov všetkého druhu. Môžu k tomu pripojiť i certifikáty a licencie. Tu si treba overiť zdroj, kým bol certifikát vydaný.

Ak sa pohybujete na kanáloch ako je youtube alebo sieťach ako je instagram, všímajte si správanie osoby, ktorá svoje vedomosti a rady odovzdáva.

Ako vyzerá?

Ako na vás pôsobí?

Čo vám ponúka?

Je kľudná?

Neprotirečí si?

Je príkladom toho, čo učí?

 

Ak tá osoba nie je schopná kľudne sedieť a zrozumiteľne sa vyjadrovať v žiadnom zo svojich príspevkov, je lepšie sa akejkoľvek rade duchovného vedenia alebo liečenia vyhnúť.

Koľko času táto osoba strávi kultiváciou svojho ducha a ako sa stará o svoje blaho?

Každý „energetický liečiteľ“ by mal pred prácou aj po práci so svojimi klientmi očistiť, či nejakým spôsobom dobiť svoju energiu.

 

aura_zen_sediacej_v_tme.jpg

 

Pri fyzickom kontakte si predstavte napríklad takú prácu maséra. Niekto v sebe objaví vôľu pracovať ako masér, následne sa vyškolí a po práci s niekoľkými klientmi je na konci dňa značne vyčerpaný. Niet sa čomu diviť. Pri styku s klientom tu prebieha nielen výmena energií ale aj istá fyzická námaha.

A viete si predstaviť, že by ste zaplatili za službu, ktorá bola nedobre odvedená vďaka nezodpovednosti toho, kto vám službu ponúka?

Priblížim vám príklad zo života.

Objednala som sa k masérovi, ktorý prišiel neskoro, nachladnutý, a bez zdravotného oblečenia. Okrem toho som sa ešte počas masáže, nedobrovoľne stala jeho terapeutom. Po takto (ne)odvedenej masáži som sa cítila horšie ako predtým.

Keď sa takéto niečo prihodí, väčšina z nás sa pokúsi byť v prvom rade chápavými. 

Cieľom tohto príbehu nie je kritizovať chorého maséra, ale poukázať na to, ako to vyzerá, keď sa niekto nezaujíma o výsledok svojej práce.

Lenže ak si uvedomíme fakt, že sme zaplatili za službu, od ktorej sme očakávali úľavu od nejakých problémov, určite nás to nepoteší. Veď, čo ak by prišiel na masáž človek s vážnymi ťažkosťami?

Chybou podnikateľa, ktorý maséra zamestnáva bolo, že vás na zdravotný stav maséra vopred neupozornil. Voľba by zostala už len na vás, či masáž odložíte, alebo sa jej napriek tomu zúčastníte.

Je to jednak nekorektné správanie nielen voči zamestnancovi, ktorého napriek chorobe povolal do práce, a na druhej strane aj voči vám ako klientovi. A to všetko len preto, aby mu neunikol zisk.

Takýto podnikateľ si klienta ani zamestnanca neváži. Akú kvalitu potom môžeme očakávať od služieb, ktoré ponúka?

Potom tu máme aj mnoho „iluzionistov“- a nie liečiteľov, ktorí si myslia, že pracujú s energiou. Niektorí zájdu tak ďaleko, že klamlivo presvedčia ostatných, že s energiou naozaj robia. Títo ľudia nemusia byť ihneď zlí, alebo mať zlé úmysly, len prepadnú sebaklamu.

Dôvodom ich potreby „pomáhať“ môžu byť aj nespracované traumy. Známe aj ako komplex záchrancu. (nezamieňať si za Cestu hrdinu)

Cesta hrdinu je metaforou aj pre našu hlbokú vnútornú cestu transformácie. Na túto cestu sa vydávame vtedy, keď dostaneme podnet na vykročenie z bežného života, odovzdáme sa dobrodružstvu a spoznávaniu neznámeho.

Niečo podobné je zachytené aj v diele od Hermanna Hesseho - Siddhártha.

plavcik_sleduje_more.png

 

Ak niekto trpí komplexom hrdinu, zvyčajne máva potrebu zachraňovať ľudí aj vtedy, keď k tomu nemá kompetencie. Takýto človek často ani neuznáva tímovú prácu. Chce všetko vybaviť a zariadiť sám.

Ľudia s týmto komplexom cítia neustálu potrebu prijímať vďačnosť a uznanie od druhých. Tento syndróm sa označuje aj ako „spolu-závislosť“.

Aké sú hlavné príčiny vzniku záchranárskeho komplexu?

Pre niektorých môžu byť spúšťačom zakorenené zážitky z detstva, keď museli prevziať zodpovednosť za blaho členov rodiny.

V iných môže tento komplex vzniknúť z nízkej sebaúcty a túžby po akceptovaní, ktorú si potvrdzujú tým, že sa pokúsia byť pre ostatných nenahraditeľní. Málokedy si však uvedomia, že sa takto stávajú ľahkým terčom pre ľudí, ktorí si ich obetavosť nikdy nebudú vážiť, len sa z nej budú snažiť vyťažiť čo najviac.

To isté sa teda mohlo stať aj masérovi, ktorého zamestnávateľ povolal chorého do práce. Zo strachu z toho, aby nedostal zamestnávateľa alebo seba do problémov, do práce napriek chorobe nastúpil.

Ak nedokážete sami seba ochrániť, pretože neustále uprednostňujete blaho ostatných, môžete trpieť "komplexom záchrancu".

Prečo je potrebné kultivovať svoju ducha?

Každý z nás si pravdepodobne vytvára rôzne predstavy o význame „spirituality“ alebo „duchovnej energie“.

Ak by som to však mala v jednoduchosti vyjadriť, išlo by o zlepšenie zdravia vlastného ducha. Je to niečo, čo sa dá robiť s pomocou, alebo bez pomoci náboženských praktík.

Kultiváciou spirituality nielen podporujeme svoj duchovný rast, ale i rozvoj svojej osobnosti. Je to integrácia duchovných princípov a praktík do nášho života, čo nás vedie k hlbšiemu pochopeniu seba samého a hlbokému spojeniu s ostatnými.

 

candlelights.jpg

vo chvíľach ticha často nachádzame odpovede na naše otázky

 

Ak sa takto dokážeme „kultivovať a napojiť“ začneme jednať zodpovednejšie nielen so sebou samými ale aj s ostatnými.

Pretože či už sa venujete liečiteľstvu, práci s ľuďmi alebo len chcete zostriť vaše zmysly a urobiť niečo pre seba, kultiváciou ducha k prispievame k pohode okolo nás. Ono sa to potom veľmi pekne prejaví aj na našom jednaní a voľbách.

Ako na to?

Starám sa o svoje telo

Ak si uvedomíme hlboké spojenie medzi mysľou a telom, začíname sa o svoje telo viac starať. Zároveň tým zvyšujeme i svoje duchovné zdravie.

Medzi moje základné tri veci pri starostlivosti o telo patria dobrý spánok, vhodné jedlo a pravidelné cvičenie.

Čo sa týka jedla, nemusíte sa hneď stať vegetariánom, ale ak sa pokúsite jesť pravidelne a zameriate sa na zdravšie jedlo, zmenu na sebe určite pocítite.

Každý z nás si občas rád zamaškrtí, vychutná pohár vínka, či si dopraje slovenskú klasiku akou je vyprážaný syr. Pri umiernenom jedení ide o to, že jete s uvážením a dlhodobo neholdujete takzvanému „junk food“.

Pod pojmom "junk food" sa myslia potraviny, ktorým chýbajú živiny, vitamíny a minerály a majú vysoký obsah kilojoulov (energie), solí, cukrov alebo tukov. Nezdravé jedlo sa tak nazýva preto, lebo nehrá rolu v zdravom stravovaní, najmä ak ho zjete priveľa. Nezdravé jedlo je známe aj ako „voľné jedlo“ alebo „voliteľné jedlo“.

Ja si napríklad rada pripravujem jedlo doma. Vždy si ho na tanieri pekne vyzdobím a prípadne pridám niečo, čo nielen dobre vyzerá, ale je aj zdravé. Nie nadarmo sa hovorí, že jete v prvom rade aj očami!

 

zdrave_jedlo_na_tanieri.jpg

Kapucínka je rastlinka, ktorá svojimi kvetmi nielen prizdobí vaše jedlo, ale vás aj obohatí zdravotnými benefitmi. Kapucínku je veľmi jednoduché vypestovať doma v kvetináči

 

Čo sa týka cvičenia, tu je to u každého individuálna voľba. Niekto preferuje jogu, iný si rád fyzicky zacvičí alebo holduje nejakému dynamickému športu.

Ja sa už niekoľko rokov pravidelne venujem cvičeniu vo fitness centre. Najlepšie mi vyhovuje cvičenie skoro ráno. Frekvencia je 3 až 4 krát do týždňa.

 

zena_cviciaca_vo_fitnesscentre.jpg

 

Ranné cvičenie má svoje výhody, pretože sa jednak vo fit centre nachádza minimum ľudí, a na druhej strane ma ranná dávka endorfínov úžasne naštartuje do celého dňa.

Ak vám môžem poradiť, choďte radšej cvičiť sami!

Možno budete na začiatku potrebovať pri sebe niekoho, kto vás bude motivovať, avšak podľa skúsenosti viem, že ak idete cvičiť vo dvojici, budete sa viac rozprávať ako cvičiť.

Iste, stretnúť pri cvičení vašu obľúbenú bandu kamošov nie je na škodu. Vždy je tam aj nejaká sranda.

Kamarát Janko je herec. Často aj pomáha v kostýme klauna, keď rozveseľuje deti na onkologickom oddelení. Vo fitness centre sa pred prácou dobíja dobrou energiou. 

 

klaun_usmievajuci_sa.jpg

 

Ak však chcete vydať výkon a stihnúť to do práce – určite nezačínajte s kamarátmi dlhé rozhovory. Cvičenie ukončujem kardio behom na bežiacom páse, kde sa dostatočne vypotím. Počúvam pritom obľúbenú hudbu.

Ak sa cítite lepšie v obklopení namotivovaných ľudí, skúste skupinové cvičenia! Tie sú dobré hlavne večer, keď sa chcete nabiť dobrou náladou po pracovnom dni.

Vo fitness centre, alebo pri vykonávaní nejakého svojho hobby môžete natrafiť aj na podobne zmýšľajúcich ľudí. Ja som svojho predchádzajúceho zamestnávateľa objavila práve vo fitness centre.

Život je procesom učenia

Intelektuálne zdravie je úzko prepojené s duševnou pohodou. To však nemusí znamenať, že musíte študovať rôzne druhy zložitej literatúry alebo si z nej robiť tituly. Tak ako aj pri inom, vaša voľba je individuálna a mala by zahŕňať oblasť, ktorá sa buď týka vášho podnikania, alebo sa v nej jednoducho chcete zdokonaliť.

 

zena_drziaca_dennik.jpg

 

Už len samotné uvedomenie si toho, že sme v neustálom procese učenia znamená, že duchovne rastieme.

Sebareflexia, spojenie s prírodou a s ostatnými

V prírode si väčšina z nás dokáže pekne vyčistiť myseľ a dobiť energiu. Samotná prechádzka lesom či lúkou, bez vyzváňania mobilu a rôznych pútačov pozornosti je ozajstným balzamom pre dušu. V tichu prírody sme zároveň v bližšom spojení so sebou.

Keď sa nám do prírody ísť práve nedá, postačí aj chvíľka samoty pri relaxačnej hudbe. Vďaka tomu sa môžete cítiť šťastnejší, a zároveň sa naladíte na vyššie vibrácie.

 

zenske_nohy_prechadzajuce_sa_v_prirode.jpg

 

Ak sa dokážete porozprávať s rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi ako ste vy, vykonávate na sebe aj určitú psycho-hygienu. Priatelia sú tu na to, aby vás povzbudili, vymenili si s vami svoje skúsenosti a vypočuli vás. Ak vás niečo ťaží, je to dobrý spôsob, ako to zo seba dostať von.

Ak si takto dokážeme pozdvihnúť svoje vibrácie, získame nielen viac kreativity a súcitu, ale môžeme tak podporiť a motivovať aj ostatných.

Ak sú naše energie vyčistené, dokážeme aj ľahšie odolať útokom nižších vibrácií, ktoré sa na nás môžu nalepiť počas dňa.

Z času na čas sa totiž každý z nás môže stretnúť so situáciou či človekom, pri ktorom budeme musieť reagovať „vedome“.

V tomto pomáha aj takzvané:

Cvičenie všímavosti (Mindfulness)

Ak žijeme vedome a naučíme sa vychutnávať prítomný okamih, pomáha nám to zvládnuť negatívne emócie, znížiť stres alebo úzkosť.

Pri napojení sa na prítomný okamih často pomáhajú aj cvičenia vedomého dýchania. Pri vedomom dýchaní sa lepšie praktizuje práca s vizualizáciou. Vizualizácia je veľmi dobrým prostriedkom ako dosiahnuť svoje predsavzatia.

 

zena_oddychuje_na_kresle.jpg

 

A aby som spomenula aj svetlé stránky kanálu youtube, nájdete tu aj zopár naozaj šikovných učiteľov, ktorí tu uverejňujú vkusné príspevky s dýchaním i s relaxačnou hudbou.

To, čo vás upúta, záleží len od vášho vkusu. Hlavne nech vám to pomôže!

Ja napríklad rada sledujem kanál Breath with Sandy.

Na záver

Ak sa raz vydáme na cestu zdokonaľovania ducha, máme na výber mnoho spôsobov, ako investovať do našej spirituality.

Nájsť to, čo je pre nás najvhodnejšie si vyžaduje všímavosť a trpezlivosť. Kultivácia spirituality je cestou neustáleho rastu, ktorý pretrváva po celý náš život.

Musím povedať, že ani ja sama by som sa napriek niekoľkým výzvam a práci na sebe nepomenovala „liečiteľom“ „odborníkom“ a hotovým „produktom“ presvedčeným o svojej pravde. Ja sama sa k pravde neustále snažím priblížiť.

Kultiváciou svojho ducha sa snažím prebrať zodpovednosť za to, čo vyžarujem, aby som svoje "osobné" problémy neodovzdávala tam, kde netreba.

 

duhove_kruhy_na_vodnej_hladine.jpg

 

A aj k tomu často potrebujem chvíle samej so sebou a útočisko, akým je moja osobná pracovňa a zároveň meditačná miestnosť.

Moje názory, vnímanie a celý tento blog je hlavne mojim koníčkom, zbierkou skúseností, či výsledkom vlastnej zvedavosti a „vŕtaní“ sa v odbornej literatúre. Som otvorená zmenám, výzvam a novému učeniu. Ak moje poznatky a ďalšia práca budú prínosom pre ostatných, rada sa nechám viesť.

zdroj obrázkov: Canva / moje vlastné

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 


Mail list


Archív

Kalendár
<< január / 2025 >>